Okagbare, Leads Team Nigeria to IAAF World Championships in Moscow.

Blessing Okagbare will lead Nigeria’s 20-member delegation to the 14th IAAF World Championships starting August 10 in Moscow, Russia.

Blessing Okagbare Named Captain of Nigeria's Delegation For Moscow.
Blessing Okagbare Named Captain of Nigeria’s Delegation For Moscow.

The Technical Director of the Athletics Federation of Nigeria, (AFN) Navy Commodore Omatseye Nesiama, while unveiling the list on Wednesday said Nigeria will compete in the country’s area of specialties, such as the men and women sprint, the relay and the quarter mile.

Okagbare, contends for medals in the women’s 100m, 200m and the Long Jump while fellow sprinters Gloria Asumnu and Stephanie Kalu, who will join her in the 4×100m relay, were entered for the 100m. Uko Peace completes Nigeria’s relay quartet.

The quarter-milers in the team includes Regina George, Omolara Omotosho, Patience Okon and Josephine Ehigie. Ajoke Odumosu and Ugonna Ndu were also listed for the quarter mile while Ibukun Mayungbe and Bukola Abogunloko are for the 4×400m relay alone.

Nigeria’s fastest man, Ogho-Oghene Egwero, who will compete in the 100m event, is among the eight male athletes listed for Moscow. Noah Akwu will try his luck in the 200m and the 400m.

Ogho-Oghene Egwero.
Ogho-Oghene Egwero.

Other none quarter-milers in the invited male runners are Tosin Oke (triple Jump) and Momoh Leoman (800m)

Gerard Odeka, Tobi Ogunmola, Isah Salihu and Abiola Onakoya completed Nigeria’s squad for Moscow.

Los Angeles ’84 bronze medalist in the 4x400m, Sunday Uti, experienced quarter-mile trainer, Tony Osheku, national long jump record holder, Yussuf Alli are among the coaches leading the Nigeria team to Moscow.

THE LIST
FEMALE:
1. Blessing Okagbare 100m/200m/Long Jump 2. Gloria Asumnu 100m 3. Regina George 400m 4. Ajoke Odumosu 400m Hurdles 5. Omolara Omotosho 400m 6. Ehigie Josephine 400m 7. Okon Patience 400m 8. Stephanie Kalu 100m 9. Ugonna Ndu 400m Hurdles 10. Uko Peace 4x100m 11. Mayungbe Ibukun 4x400m 12. Abogunloko Bukola 4x400m.

MALE:
13. Egwero Ogho-Oghene 100m 14. Noah Akwu 200m/400m 15. Momoh Leoman 800m 16. Tosin Oke Triple Jump 17. Onakoya Abiola 4x400m 18. Salihu Isah 4x400m 19. Ogunmoa Tobi 4x400m 20. Odeka Gerald 4x400m.
Culled From This Day.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here